Logo Gminnego Ośrodka pomocy Społecznej w Kocierzewie Południowym
Powróć do: strona główna

Gminny Zespół Interdyscyplinarny w Kocierzewie Południowym

Gminny Zespół Interdyscyplinarny w Kocierzewie Południowym został powołany Zarządzeniem nr 96/2023 Wójta Gminy Kocierzew Południowy z dnia 6 listopada 2023 r., na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej.

W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty, ochrony zdrowia, kuratorzy sądowi.

Obecnie Gminny Zespół Interdyscyplinarny w Kocierzewie Południowym liczy 7 członków, tj.:

  1. Marek Siejka – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kocierzewie Południowym,
  2. Edyta Nowak – pracownik socjalny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kocierzewie Południowym,
  3. Joanna Wieteska – przedstawiciel Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, starszy pracownik socjalny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kocierzewie Południowym,
  4. sierż. sztab. Aleksander Rześny – Dzielnicowy Rewiru Dzielnicowych KPP Łowicz, a w przypadku nieobecności dzielnicowego – sierż. Dominik Kubiszewski,
  5. Anna Łopata – przedstawiciel ochrony zdrowia,
  6.  Marta Politowicz – przedstawiciel oświaty,
  7. Magdalena Mitręga – kurator sądowy.

Do zadań zespołu interdyscyplinarnego należy tworzenie warunków umożliwiających realizację zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej oraz integrowanie i koordynowanie działań podmiotów, o których mowa w art. 9a ust. 3-5, w szczególności przez:

  • diagnozowanie problemu przemocy domowej na poziomie lokalnym;
  • inicjowanie działań profilaktycznych, edukacyjnych i informacyjnych mających na celu przeciwdziałanie przemocy domowej i powierzanie ich wykonania właściwym podmiotom;
  • inicjowanie działań w stosunku do osób doznających przemocy domowej oraz osób stosujących przemoc domową;
  • opracowanie projektu gminnego programu przeciwdziałania przemocy domowej oraz ochrony osób doznających przemocy domowej;
  • rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym;
  • powoływanie grup diagnostyczno-pomocowych i bieżące monitorowanie realizowanych przez nie zadań;
  • monitorowanie procedury "Niebieskie Karty";
  • przekazywanie informacji, o której mowa w art. 9e ust. 3, oraz dokumentacji, o której mowa w art. 9c ust. 5a;
  • kierowanie osoby stosującej przemoc domową do uczestnictwa w programie korekcyjno-edukacyjnym dla osób stosujących przemoc domową lub programie psychologiczno-terapeutycznym dla osób stosujących przemoc domową;
  • składanie, na wniosek grupy diagnostyczno-pomocowej, zawiadomienia o popełnieniu przez osobę stosującą przemoc domową wykroczenia, o którym mowa w art. 66c ustawy z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2023 r. poz. 2119).

Zespół Interdyscyplinarny przede wszystkim służy pomocą osobom doświadczającym przemocy domowej. Działania takie wszczynane są w oparciu o procedurę Niebieskie Karty.

W celu rozwiązywania problemów związanych z występowaniem przemocy domowej w każdym i indywidualnym przypadku Zespół Interdyscyplinarny tworzy grupy diagnostyczno-pomocowe. Skład grupy diagnostyczno-pomocowej określa Zespół w zależności od potrzeb osoby/rodziny, której sprawa dotyczy.

Do zadań grup diagnostyczno-pomocowych należy w szczególności:

  • dokonanie, na podstawie procedury "Niebieskie Karty", oceny sytuacji domowej osób doznających przemocy domowej oraz osób stosujących przemoc domową;
  • realizacja procedury "Niebieskie Karty" w przypadku potwierdzenia podejrzenia wystąpienia przemocy domowej, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia ryzyka zagrożenia życia lub zdrowia;
  • zawiadomienie osoby podejrzanej o stosowanie przemocy domowej o wszczęciu procedury "Niebieskie Karty" pod jej nieobecność;
  • realizacja działań w stosunku do osób doznających przemocy domowej oraz osób stosujących przemoc domową;
  • występowanie do zespołu interdyscyplinarnego z wnioskiem o skierowanie osoby stosującej przemoc domową do uczestnictwa w programach korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc domową albo w programach psychologiczno-terapeutycznych dla osób stosujących przemoc domową;
  • występowanie do zespołu interdyscyplinarnego z wnioskiem o złożenie zawiadomienia o popełnieniu przez osobę stosującą przemoc domową wykroczenia, o którym mowa w art. 66c ustawy z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń;
  • monitorowanie sytuacji osób doznających przemocy domowej, a także zagrożonych wystąpieniem przemocy domowej, w tym również po zakończeniu procedury "Niebieskie Karty";
  • zakończenie procedury "Niebieskie Karty";
  • dokumentowanie podejmowanych działań, stanowiących podstawę:
  • uznania braku zasadności wszczęcia procedury "Niebieskie Karty",
  • wszczęcia procedury "Niebieskie Karty";
  • informowanie przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego o efektach podjętych działań w ramach procedury "Niebieskie Karty".

Obsługę organizacyjno-techniczną Zespołu Interdyscyplinarnego, zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu przemocy domowej zapewnia tutejszy Ośrodek.

Kontakt można nawiązać w godzinach pracy Ośrodka osobiście lub telefonicznie pod nr 46 839 40 44, 501 378 044.